Serwis Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji w Polityce prywatności.
AKCEPTUJĘ

Wielki podryw

Nowela I - "Obecność" Nowela II - "Wielki podryw" Praca dyplomowa studentów PWSFTviT. Dwie nowele, których bohaterami są młodzi ludzie, przekraczający próg samodzielności. Bohaterka "Obecności" decyduje się po studiach w Warszawie wyjechać na prowincję. Rozpoczyna pracę w wielkim zakładzie produkcyjnym ; otrzymuje mieszkanie po człowieku, który za życia był nieomal instytucją - radząc, wspierając, pomagając. Nieoczekiwanie sytuacja zmusza bohaterkę do do...
Wodzirej

Wodzirej

Kariera, karierowicz - pojęcia mające w naszym potocznym języku odcień wyraźnie ujemny. Mechanizmy robienia kariery próbowano ukazywać nie raz. Gwałtowny, jakby neurotycznie rozedrgany "Wodzirej" odsłania jeden z nich. Bohaterem opowieści jest zajadle ambitny estradowiec, bezwzględnie dążący do wybicia się - choćby za cenę upodlenia siebie i innych. W tej grze odrzuca wszelkie skrupuły - a postępuje tak, by nie tyle pokonać, co wyeliminować konkurentów. Umiejętność gry nie...

Wszyscy i nikt

Próba świadomego wykorzystania formuły westernu - z jego stałymi prawami gatunkowymi, wzorcami dramaturgicznymi, typami postaci - osadzonej w realiach ściśle polskich. Akcja toczy się w Bieszczadach roku 1946 : awaria samochodu zatrzymuje sześciu wracających do cywila żołnierzy w małym miasteczku, zagrożonym przybyciem grasującej w okolicy bandy. Sumienia nakazują żołnierzom raz jeszcze chwycić za broń - by już naprawdę zapanował pokój.
Wśród nocnej ciszy

Wśród nocnej ciszy

Klasyczny film sensacyjny z elementami thrillera psychologicznego. Punktem wyjścia są tajemnicze zabójstwa małych chłopców. Rozwiązanie zagadki jest zaskakujące, a klucz do niej leży właśnie w sferze głęboko skrywanych uczuć. Doświadczonemu mistrzowi kina gatunków udało się nakręcić jeden z najlepszych filmów sensacyjno-kryminalnych w historii polskiego kina.

Zapach ziemi

Ujęte w poetyckiej, balladowej formie koleje życia ciężko doświadczonego przez los bohatera. Łukasz młody rolnik traci kolejno wszystko, co ma najdroższego, ale - dzięki wewnętrznej pasji życia, umiłowaniu ziemi - na nowo odnajduje w sobie siły, by przeciwności losu przezwyciężać.

Zapowiedź ciszy

Nowela I - "Zwiastowanie" Nowela II - "Dom" Praca dyplomowa studentów PWSFTviT. Próba uchwycenia procesu przemian społeczno - obyczajowych, spowodowanych gwałtownymi przeobrażeniami industrialnymi, rodzącymi obok cywilizacyjnego postępu wiele napięć i konfliktów - obyczajowych, psychologicznych, etycznych. W "Zwiastowaniu" problemy te personifikuje stary mieszkaniec wsi skazanej przez budowę kombinatu na zagładę, podejmujący walkę o ochronę własnej godności ; ...
Znaki Zodiaku

Znaki Zodiaku

Historia trudnego związku uczuciowego dwojga młodych bohaterów, zobrazowana na tle obserwacji społeczno - obyczajowych, odsyła widza w stronę problemów moralnych młodych ludzi, zaczynających budować samodzielne życie - do konfrontacji ich postaw wobec innych i wobec siebie. Czy Magda potrafi wyswobodzić się spod wpływu Marka - człowieka, którego kocha, lecz który nie zaspokaja jej potrzeb uczuciowych, nie daje poczucia bezpieczeństwa? Za jaką cenę zdobywa się taką wolność?
... Gdziekolwiek jesteś Panie Prezydencie

... Gdziekolwiek jesteś Panie Prezydencie

Utrzymana w stylu niemal dokumentalnym opowieść o losach Warszawy i jej prezydenta - cywilnego komisarza obrony miasta Stefana Starzyńskiego. Wrzesień 1939 stanowi klamrę zamykającą - lecz i wypełniającą - tę bogatą przecież biografię. Miasto (i jego mieszkańcy) wyłania się z prowadzonych przez ludzi rozmów, z obserwacji czynionych przez zagranicznego dziennikarza, w codziennym trudzie przetrwania.
Dofinansowano ze środków
Ministerstwa Kultury
i Dziedzictwa Narodowego