Serwis Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji w Polityce prywatności.
AKCEPTUJĘ
Akcja pod Arsanełem

Akcja pod Arsanełem

reż. Jan Łomnicki
, 1977, 96 min

Była to jedna z najgłośniejszych akcji zbrojnych w okupowanej Warszawie. 26 marca 1943 roku żołnierze Grup Szturmowych "Szarych Szeregów" zlikwidowali konwój samochodu więziennego, uwalniając 25 więźniów, przewożonych z siedziby gestapo w Alei Szucha na Pawiak, wśród nich swego kolegę - "Rudego". Film stanowi fabularną rekonstrukcję tamtych wydarzeń - nie tylko samej akcji, ale w ogóle działalności konspiracyjnej "Szarych Szeregów" - i ukazuje w wielu epizodach różne formy tzw. małego sabotażu, przedstawiając sylwetki, charaktery i postawy walczących harcerzy. Całość składa się na obraz Warszawy lat 1942-43 i konspiracyjnej walki Polskiego Podziemia.
scenariusz:: Jerzy Stefan Stawiński
zdjęcia:: Jerzy Gościk
muzyka:: Piotr Hertel
scenografia:: Halina Dobrowolska
obsada:: Cezary Morawski(Rudy), Mirosław Konarowski(Zośka), Ryszard Gajewski(Alek), Magda Wołłejko(Baśka), Jan Englert(Orsza), Lidia Korsakówna, Zbigniew Zapasiewicz
kierownik produkcji:: Ryszard Kirejczyk
produkcja:: PRF "Zespoły Filmowe" - Zespół "Iluzjon"

Legenda
Sekcje Pozakonkursowe
Dofinansowano ze środków
Ministerstwa Kultury
i Dziedzictwa Narodowego