Serwis Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji w Polityce prywatności.
AKCEPTUJĘ

WFO. Filmy przyrodnicze

reż. Włodzimierz Puchalski
Polska, 1950, 84 min

Wytwórnia Filmów Oświatowych Pełni swą misję nieprzerwanie od lat czterdziestych XX wieku, niezmiennie pod tym samym adresem przy ulicy Kilińskiego 210 w Łodzi. Jej dorobek to 4500 filmów o różnorodnej tematyce, zrealizowanych przez kilka pokoleń polskich twórców.

W „Oświatówce” rozpoczynali swoją karierę wybitni twórcy polskiego filmu m.in.: Wojciech Jerzy Has, Janusz Nasfeter, Krzysztof Zanussi, Zbigniew Rybczyński, Krzysztof Ptak, Jerzy Zieliński, Juliusz Machulski, Jacek Bławut, Marek Koterski i Maciej Drygas (laureat Europejskiej Nagrody Filmowej FELIX za film „Usłyszcie mój krzyk” – wyprodukowany w WFO).

Muzykę do powstających w Wytwórni filmów komponowali m.in.: Krzysztof Komeda, Krzysztof Penderecki, Wojciech Kilar, Jan A.P. Kaczmarek. Wiele tytułów zaliczanych jest dziś do klasyki filmu polskiego – obrazy wyprodukowane w Wytwórni zdobyły ponad 1200 nagród na krajowych i zagranicznych festiwalach filmowych.

Z okazji jubileuszu WFO zapraszamy na jedyny pokaz wybranych filmów Włodzimierza Puchalskiego, prekursora polskiego filmu przyrodniczego, w 110-lecie jego urodzin.

Wykluwanie się i rozwój piskląt (1948), 16

Wiosna odgrywa w życiu ptaków rolę najważniejszą, jest bowiem okresem ich godów i lęgów. Od światu do nocy rozbrzmiewa ich pieśń. Skrzydlaci mieszkańcy naszych pół, łąk i lasów łączą się w pary, by w gęstwinie zarośli zakładać gniazda.

Łabędzie jezioro (1957), 14’
Jak rozrzucone ręką szczodrego siewcy, gęsto tkwią w mazurskich lasach rozłożyste jeziora. (…) Tutaj, niedaleko wielkiego jeziora Śniardwy, znajduje się inne, dużo mnisze jezioro, Łukniany. Ono będzie miejscem opowieści, opowieści o łabędzimi jeziorze.

Wśród gór i dolin Arktyki (1958), 10’
Film ukazuje flora i faunę Arktyki. Jeden z pięciu filmów, będących plonem pierwszej dwuetapowej (1957, 1958) polarnej wyprawy Włodzimierza Puchalskiego, poświęconych faunie i florze podbiegunowej. Obrazy te w pełni podporządkowują się konstrukcji klasycznego filmu przyrodniczego, w którym obserwacja trudnodostępnych zjawisk przyrody jest podstawowym atutem atrakcyjności.

Zima w lesie
(1966), 10’
Ślady zwierząt na śniegowej pokrywie wskazują, że mimo pokrycia całego lasu śniegiem i skucia lodem przyroda żyje i szuka pożywienia. Kuropatwy i bażanty zaskoczone śniegiem bezskutecznie rozglądają się za pokarmem, przemarznięty i wygłodzony zając nie ma siły uciekać. Podczas zimy człowiek troskliwie opiekuje się wygłodzoną zwierzyną leśną. Ekipa filmowa dokumentuje, w jaki sposób człowiek przychodzi z pomocą zwierzętom podczas tej trudnej dla nich pory roku.

Puszcza Białowieska (1964 r.), 16’
Film przyrodniczy o tytułowej puszczy zrealizowany przez jednego z najwybitniejszych polskich autorów fotografii i filmów o tematyce przyrodniczej. Przedstawia historię i dzień dzisiejszy największej polskiej puszczy. Na zdjęciach ukazana została zróżnicowana przyroda białowieskich borów z żubrem, jej królem, na czele. Film Włodzimierza Puchalskiego nagrodzono w 1964 r. Srebrnym Lajkonikiem na festiwalu w Krakowie.

Wśród łąk i wód (1974), 18’
Film dokumentuje jeden cykl wegetacyjny zwierząt żyjących w rozlewiskach Narwi. Autor rejestruje ich życie i zwyczaje.

łączny czas projekcji: 84 minuty

Legenda
Konkurs Główny
Konkurs Filmów Krótkometrażowych
Sekcje Pozakonkursowe