Serwis Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji w Polityce prywatności.
AKCEPTUJĘ
Kler

Kler

reż. Wojciech Smarzowski
Polska, 2018, 133 min

Przed kilkoma laty tragiczne wydarzenia połączyły losy trzech księży katolickich. Teraz, w każdą rocznicę katastrofy, z której cudem uszli z życiem, duchowni spotykają się, by uczcić fakt swojego ocalenia. Na co dzień układa im się bardzo różnie. Lisowski jest pracownikiem kurii w wielkim mieście i robi karierę, marząc o Watykanie. Problem w tym, że na jego drodze staje arcybiskup Mordowicz, pławiący się w luksusach dostojnik kościelny, używający politycznych wpływów przy budowie największego sanktuarium w Polsce... Drugi z księży, Trybus, jest wiejskim proboszczem. Sprawując posługę w miejscu pełnym ubóstwa, coraz częściej ulega ludzkim słabościom. Niezbyt dobrze wiedzie się też Kukule, który – pomimo swojej żarliwej wiary – właściwie z dnia na dzień traci zaufanie parafian. Wkrótce historie trójki duchownych połączą się po raz kolejny, a wydarzenia, które będą mieć miejsce, nie pozostaną bez wpływu na życie każdego z nich.

Obraz kościoła katolickiego jako instytucji oglądanej „od strony zakrystii”, rzucający światło na tematy niewygodne, trudne, częstokroć przemilczane, ale też poruszające. Wszystko to ukazane przez pryzmat losów trójki duchownych, których wzloty i upadki udowadniają, że księżom, podobnie jak społeczności wiernych, nic, co ludzkie, nie jest specjalnie obce.
scenariusz: Wojciech Smarzowski, Wojciech Rzehak
zdjęcia: Tomasz Madejski
muzyka: Mikołaj Trzaska
scenografia: Jagna Janicka
kostiumy: Magdalena Rutkiewicz Luterek
charakteryzacja: Ewa Drobiec
dźwięk: Radosław Ochnio
montaż: Paweł Laskowski
reżyser castingu: Magda Szwarcbart
obsada: Arkadiusz Jakubik, Jacek Braciak, Robert Więckiewicz, Janusz Gajos, Joanna Kulig, Iwona Bielska, Iza Kuna, Katarzyna Herman, Adrian Zaremba
produkcja: Profil Film Jacek Rzehak
producent: Jacek Rzehak
koprodukcja: Showmax B.V., Moderator Inwestycje, Atlas Sztuki, Tovares, Studio Metrage, Kino Świat, Krakowskie Biuro Festiwalowe, Narodowy Instytut Audiowizualny, Great Private Equity :
producent wykonawczy: Tomasz Jaskulski
kierownik produkcji: Tomasz Jaskulski
dystrybucja: Kino Świat


Wojciech Smarzowski: reżyser i scenarzysta. Urrodzony w 1963 r. w Korczynie koło Krosna. Studiował filmoznawstwo na UJ. Jest absolwentem wydziału operatorskiego PWSFTviT w Łodzi (1990). Do czasu kinowego debiutu filmowego pisał scenariusze, realizował filmy dokumentalne, wideoklipy (za To nie był film grupy Myslovitz otrzymał Fryderyka 1998), telewizyjny film Małżowina (1997) oraz spektakle telewizyjne i seriale. Film Wesele(2004) był jego debiutem kinowym. Filmy Smarzowskiego zdobywają nagrody na festiwalach, spotykają się z uznaniem zarówno krytyków, profesjonalistów, jak i publiczności.

wybrane filmy

2004 Wesele
2009 Dom zły
2011 Roża
2013 Drogówka
2014 Pod Mocnym Aniołem
2016 WołyńLegenda
Konkurs Główny
Konkurs Filmów Krótkometrażowych
Sekcje Pozakonkursowe