Serwis Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji w Polityce prywatności.
AKCEPTUJĘ
Ab ovo

Ab ovo

Niezwykle plastyczna animacja ilustruje drzemiącą w każdej kobiecie moc płodności. Film ukazuje budzenie się do życia nowego istnienia, ale także niepokój wpisany w przeobrażanie się kobiecego ciała, zatraca swoje dawne kształty i formuje się pod wpływem siły, oddziałującej na nie od wewnątrz. Fizyczne odczuwanie w sobie drugiego człowieka staje się coraz wyraźniejsze, aż do momentu, gdy przekracza on granicę kobiecego ciała...
Apel

Apel

Grupa bezbronnych więźniów obozu koncentracyjnego zostaje rozstrzelana za niesubordynację podczas codziennego apelu. Siłą tego przejmującego filmu jest jego wyrazista, surowa, czarno-biała plastyka realistyczna, ale daleka od naturalizmu. Film nawiązuje do dramatów okresu okupacji hitlerowskiej. Gestapowiec dręczy stojących na apelu więźniów obozu koncentracyjnego. Nieustannie rzuca komendy: "Padnij! Powstań!". Człowiek, który się sprzeciwił, zostaje natychmiast zastrzelony...
Dom

Dom

Ostatnie wspólne dzieło Waleriana Borowczyka i Jana Lenicy, dwóch wybitnych artystów, którzy zrewolucjonizowali sposób tworzenia i postrzegania filmu animowanego. Dom to ciąg krótkich epizodów, które układają się w fabularny i formalny kolaż, podobnie jak pojedyncze elementy wycinanki tworzą jeden wielowymiarowy obraz. Widz obserwuje serię drobnych, surrealistycznych wydarzeń, rozgrywających się w pokojach secesyjnej kamienicy.
Droga

Droga

Żart filmowy przestrzegający przed nieprzewidzianymi konsekwencjami rozstań.
Fotel

Fotel

Historia walki o władzę opowiedziana za pomocą genialnie prostych środków graficznych. W kolumnowej sali pewnego monumentalnego gmachu odbywa się ważne zebranie. Jedno miejsce przy stole prezydialnym jest puste. Zasiądzie przy nim ten, kto użyje lepszego fortelu, by się do niego dostać. Wszystkie chwyty z podstawianiem nogi przeciwnikom dozwolone. Rozgrywka o tytułowy fotel ukazana jest z lotu ptaka...
Katedra

Katedra

Pielgrzym przemierza zaułki i korytarze ogromnej konstrukcji, która przypomina szkielet średniowiecznej katedry. Posępny gmach skrywa w sobie tajemnicę. Człowiek odkrywa ją, kiedy docierają do niego pierwsze promienie wschodzącego słońca. Film, utrzymany w stylistyce gier komputerowych, jest rezultatem współpracy reżysera z pisarzem Jackiem Dukajem, autorem opowiadania pod tym samym tytułem.
Koń

Koń

Impresja malarska zrealizowaną techniką olejną. Historia konia, który nie chce być zdominowany przez człowieka. Film zdobył liczne nagrody na festiwalach, między innymi Złotego Lajkonika na Krakowskim Festiwalu Filmowym w 1967 roku za „szczególnie interesujące rozwiązania plastyczne”.
Łagodna

Łagodna

Niezwykła filmowa interpretacja opowiadania Fiodora Dostojewskiego. Sugestywne studium zazdrości i nienawiści, podkreślone zastosowaniem interesującej techniki malarskiej i przejmującą muzyką Zygmunta Koniecznego.
1
2