Serwis Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji w Polityce prywatności.
AKCEPTUJĘ
Dworzec Gdański

Dworzec Gdański

Próba zmierzenia się z bolesnymi wydarzeniami roku 1968 – wybuchem antysemickiej histerii, która doprowadziła do masowego wyjazdu z Polski obywateli żydowskiego pochodzenia. Od dwudziestu lat emigranci spotykają się w izraelskim kurorcie Aszkelon położonym nad Morzem Śródziemnym. Od ich wyjazdu minęło trzydzieści siedem lat, a Polska jest nadal obecna w ich domach. Opowieści emigrantów wzbogacono unikalnymi materiałami archiwalnymi.
Indeks

Indeks

Koniec lat sześćdziesiątych. Wraz z początkiem roku akademickiego studenci uniwersytetu zauważają na listach brak nazwisk kilku kolegów. Józef Moneta decyduje się interweniować w tej sprawie i angażuje się w kolejne ryzykowne działania, co nie wpłynie dobrze na jego przyszłość.
Marcowe migdały

Marcowe migdały

Polska prowincja wczesną wiosną 1968 roku. Rytm życia licealistów, wyznaczany z jednej strony przez szkołę i oficjalne akademie, z drugiej – przez prywatki, pierwsze miłości, wino i papierosy – zostaje stopniowo zakłócany przez politykę. Antysemicka kampania staje się dla młodych bohaterów gorzką lekcją i testem dla przyjaźni.
Pożegnanie mojego kraju

Pożegnanie mojego kraju

Film przedstawia wypowiedzi, wspomnienia i historie osób, które z racji żydowskiego pochodzenia musiały opuścić Polskę po wydarzeniach 1968 roku. To historia cichej eliminacji żydowskiej społeczności, dokonanej przez bezwzględny reżim komunistyczny. Używając niezwykłego i niepokazywanego dotąd materiału, Krakowski ujawnia doświadczenie emigrantów prześladowanych przez państwo.
Siedmiu Żydów z mojej klasy

Siedmiu Żydów z mojej klasy

Ludzie wypędzeni z Polski w 1968 roku po latach spotykają się w ojczyźnie z okazji zjazdu koleżeńskiego. Rozmawiają o uczuciach towarzyszących im podczas opuszczania kraju oraz o tym, jak wyglądało ich życie później. Trudne doświadczenia, spowodowane antysemicką nagonką, doprowadziły bohaterów dokumentu do niepewności w kwestii, która wcześniej wydawała się im bezdyskusyjna – czy są Polakami?
Szczęśliwi Żydzi

Szczęśliwi Żydzi

Żart filmowy o autobiograficznym podtekście. Przypomina o antyżydowskiej histerii wywołanej przemówieniem szefa polskich komunistów Gomułki, która pod koniec lat sześćdziesiątych doprowadziła do migracji z kraju 15 tys. ludzi. Wśród wypędzonych był ojciec reżysera filmu.