Serwis Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji w Polityce prywatności.
AKCEPTUJĘ

A jednak Polska. 1918-1921

Czasy decydujące o bycie odrodzonego państwa polskiego. Trwają zmagania o Zachodnią Ukrainę, Warmię i Mazury, Wielkopolskę oraz Śląsk. Uczestnicy tych wydarzeń wspominają działania militarne. Wśród nich znajdują się generał Roman Abraham, Stefan Andrzejewski, Władysław Kamirski, Kazimierz Węcławski i ksiądz Stanisław Tworkowski. Współczesnym zdjęciom filmowym z historycznych miejsc towarzyszą materiały archiwalne.
Czarny czwartek

Czarny czwartek

Filmowa rekonstrukcja tragicznych wydarzeń, które rozegrały się w Gdyni w czwartek 17 grudnia 1970 roku, kiedy po manifestacjach robotników przeciwko podwyżkom cen żywności w wyniku brutalnej pacyfikacji przez wojsko i milicję zginęło osiemnaście osób, a kilkaset zostało rannych. Oparta na faktach opowieść o losach zwykłej gdyńskiej rodziny stoczniowca Brunona Drywy, który jadąc do pracy, został zastrzelony przez milicjantów.
Człowiek z marmuru

Człowiek z marmuru

Rok 1976. Na korytarzu gmachu Telewizji Agnieszka – dyplomantka szkoły filmowej – przekonuje „ważnego” redaktora o potrzebie powstania filmu o Mateuszu Birkucie. Jest to murarz i przodownik pracy, którego błyskotliwa kariera skończyła się nagle i niespodziewanie gdzieś około roku 1952. Po pertraktacjach dziewczyna dostaje wreszcie taśmę i niezbędny sprzęt. Rozpoczyna prywatne „śledztwo”, mające ustalić przyczyny sukcesu i upadku Birkuta.
Dreszcze

Dreszcze

Rok 1955. Ojca trzynastoletniego Tomka aresztuje UB. Chłopiec dołącza mimo to do grona wybrańców, którzy zostają wysłani przez władze szkolne na specjalny obóz harcerski. Prowadzą go fanatyczni komuniści, a dzieci poddawane są brutalnej indoktrynacji. Tomek, zafascynowany osobą druhny-przewodniczki, ulega jej wpływowi.
Jan Matejko. REJTAN – UPADEK POLSKI

Jan Matejko. REJTAN – UPADEK POLSKI

Rosja, Austria i Prusy pod różnymi pretekstami zajmują jedną trzecią terytorium Rzeczypospolitej. To początek procesu całkowitej utraty niepodległości. Przekupieni przez Rosję posłowie na Sejm z 1773 roku chcą usankcjonować I rozbiór Polski. Poseł Tadeusz Rejtan próbuje nie dopuścić do tego aktu zdrady. Film opowiada o tym dramatycznym wydarzeniu.
Miasto 44

Miasto 44

Opowieść o młodych Polakach, którym przyszło wchodzić w dorosłość w okrutnych realiach okupacji. Mimo to są pełni życia, namiętni, niecierpliwi. Żyją tak, jakby każdy dzień miał okazać się tym ostatnim. Nie wynika to jednak z nadmiernej brawury czy młodzieńczej lekkomyślności – taka postawa jest naturalna, kiedy śmierć grozi na każdym kroku.
Ostatni prom

Ostatni prom

Ze Świnoujścia wypływa prom do Hamburga. Na jego pokładzie znajduje się grupa Polaków, którzy po zdobyciu paszportów i wiz płyną do lepszego świata. Wielu przeżywa strach przed nieznanym, inni – chociaż już podjęli decyzję – ciągle rozpatrują od nowa dylemat, czy zostać, czy wyjechać.

Paderewski. Mistrz tonów i mąż stanu

Filmowy portret Ignacego Jana Paderewskiego, wybitnego artysty i polityka, nieustannie zabiegającego o dobro ojczyzny. Obdarzony ponadprzeciętnymi zdolnościami, był kształcony w Warszawie, Berlinie i Wiedniu. Sławę zyskał wraz z debiutem w Paryżu, a utrwalił ją w Londynie i Nowym Jorku. Podczas pierwszej wojny światowej porzucił karierę artystyczną na rzecz działalności społecznej.