Serwis Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji w Polityce prywatności.
AKCEPTUJĘ
Kurier

Kurier

Polska, 2019, 113 min

Historia misji Jana Nowaka-Jeziorańskiego, odbywającej się w przededniu wybuchu powstania warszawskiego. Inspirowana prawdziwymi wydarzeniami z czasu, kiedy jako kurier i emisariusz naczelnego wodza i komendanta głównego Armii Krajowej „Jan Nowak” podróżował na Zachód i z powrotem z tajnymi misjami. W filmie dostaje zadanie przedostania się do Warszawy, aby przekazać kluczową dla losów powojennej Polski informację o braku alianckiego wsparcia na wypadek powstania w stolicy. Z dnia na dzień wyrusza z Londynu, porzucając jednocześnie szansę na miłość, aby z narażeniem życia przedostać się do okupowanej Polski i zapobiec wybuchowi powstania, które według niego jest skazane na klęskę. Po dotarciu do ojczyzny, ścigając się z czasem i śledzącymi każdy jego krok Niemcami, musi za wszelką cenę dotrzeć do Komendy Głównej AK, zanim ta wyda rozkaz rozpoczęcia otwartej walki. Stawką jest wolność lub zniewolenie Polski.

scenariusz : Władysław Pasikowski, Sylwia Wilkos
zdjęcia : Magdalena Górka
muzyka : Jan Duszyński
scenografia : Wojciech Żogała
kostiumy : Małgorzata Braszka, Michał Koralewski
charakteryzacja : Janusz Kaleja
dźwięk : Bartłomiej Bogacki, Kacper Habisiak, Marcin Kasiński
montaż : Jarosław Kamiński 
reżyser castingu : Magdalena Szwarcbart
obsada : Patrycja Volny, Philippe Tłokiński, Julie Engelbrecht, Tomasz Schuchardt, Martin Butzke, Adam Woronowicz, Zbigniew Zamachowski, Jan Frycz, Mariusz Bonaszewski, Mirosław Baka, Wojciech Zieliński, Sławomir Orzechowski, Grzegorz Małecki, Agnieszka Suchora
produkcja: Muzeum Powstania Warszawskiego, Scorpio Studio
producenci: Klaudiusz Frydrych, Sylwia Wilkos, Jan Ołdakowski, Dariusz Gawin
koprodukcja : TVP, Chimney Poland, Mazowiecki Instytut Kultury, Mazowiecki i Warszawski Fundusz Filmowy
producent wykonawczy : Klaudiusz Frydrych
kierownik produkcji : Ewa Jastrzębska
współfinansowanie : Polski Instytut Sztuki Filmowej
dystrybucja : Kino Świat

Legenda
Konkurs Główny
Konkurs Filmów Krótkometrażowych
Sekcje Pozakonkursowe