Serwis Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji w Polityce prywatności.
AKCEPTUJĘ

Nagrody regulaminowe


Najważniejsze nagrody Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych to Złote Lwy i Srebrne Lwy. Przyznawane są przez Jury Konkursu Głównego i należą do najcenniejszych nagród polskiej branży filmowej.

Wielka Nagroda FPFF Złote Lwy oraz 300.000 zł są wręczane producentowi i reżyserowi filmu (200.000 zł dla reżysera, 100.000 zł dla producenta). Ponadto producentowi wiodącemu filmu, który otrzyma Wielką Nagrodę FPFF Złote Lwy, przysługuje dotacja Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej na development kolejnego filmu w wysokości 200 000 zł lub 250 000 zł na film historyczny.

Nagroda FPFF Srebrne Lwy oraz 150.000 zł są wręczane producentowi i reżyserowi (100.000 zł dla reżysera, 50.000 zł dla producenta). Ponadto producentowi wiodącemu filmu, który otrzyma Nagrodę FPFF Srebrne Lwy, przysługuje dotacja Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej na development kolejnego filmu w wysokości 200.000 zł.

Nagroda FPFF „Złoty Pazur” w kategorii Inne Spojrzenie oraz 50.000 zł wręczane producentowi i reżyserowi filmu (30.000 zł dla reżysera, 20.000 zł dla producenta).

Ponadto Jury Konkursu Głównego przyznaje nagrody indywidualne za:
 • reżyserię: 25.000 zł,
 • scenariusz: 25.000 zł,
 • debiut reżyserski lub drugi film: 15.000 zł,
 • rolę kobiecą: 15.000 zł,
 • rolę męską: 15.000 zł,
 • profesjonalny debiut aktorski: 15.000 zł,
 • zdjęcia: 15.000 zł,
 • muzykę: 15.000 zł,
 • scenografię: 15.000 zł,
 • drugoplanową rolę kobiecą: 15.000 zł,
 • drugoplanową rolę męską: 15.000 zł,
 • dźwięk: 15.000 zł,
 • montaż: 15.000 zł,
 • kostiumy: 15.000 zł,
 • charakteryzację: 15.000 zł.Jury Konkursu Filmów Krótkometrażowych przyznaje:
 • nagrodę za najlepszy film: 15.000 zł,
 • nagrodę specjalną: 10.000 zł,
 • wyróżnienie: 5.000 zł.

Komitet Organizacyjny Festiwalu może przyznać Nagrodę FPFF Platynowe Lwy dla twórcy filmowego za całokształt twórczości. Laureata nagrody proponuje Rada Programowa w porozumieniu ze Stowarzyszeniem Filmowców Polskich. Laureat otrzymuje statuetkę oraz 30.000 zł.

Nagrodę Publiczności w Konkursie Głównym dla reżysera filmu w wysokości 15.000 zł, przyznają widzowie Festiwalu drogą głosowania przebiegającego w kinach festiwalowych.


Nagrody pozaregulaminoweNAGRODA FILMOWEJ MAŁOPOLSKI
Nagroda została ustanowiona w celu uhonorowania najlepszego reżysera w Konkursie Filmów Krótkometrażowych. Nagrodą jest bon produkcyjny o wartości 60.000 zł na realizację kolejnego filmu Laureata w Małopolsce. Nagrodę przyznaje jury Konkursu Filmów Krótkometrażowych

NAGRODA FIRMY HELIOGRAF ZA NAJLEPSZE ZDJĘCIA
Nagroda firmy HELIOGRAF została ustanowiona w celu uhonorowania najlepszego autora zdjęć w Konkursie Filmów Krótkometrażowych. Nagrodą jest wsparcie produkcyjne o wartości 10.000 zł w postaci wypożyczenia sprzętu zdjęciowego i kamerowego na potrzeby realizacji kolejnego filmu laureata.

BURSZTYNOWE LWY
Nagroda przyznawana przez Stowarzyszenie KINA POLSKIE dla filmu polskiego, który w ostatnim sezonie uzyskał najlepszy wynik frekwencyjny w polskich kinach. Nagrodę stanowi statuetka oraz dyplom dla dystrybutora i producenta filmu.

NAGRODA DZIENNIKARZY
Nagroda przyznawana przez dziennikarzy akredytowanych na 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, w wyniku głosowania odbywającego się po ostatnim festiwalowym pokazie prasowym.

NAGRODA SIECI KIN STUDYJNYCH I LOKALNYCH
Nagroda przyznawana przez przedstawicieli kin zrzeszonych w Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych w wyniku głosowania odbywającego się po ostatnim pokazie filmów prezentowanych w Konkursie Głównym.

DON KICHOT - NAGRODA POLSKIEJ FEDERACJI DYSKUSYJNYCH KLUBÓW FILMOWYCH

Nagroda dla najlepszego polskiego filmu sezonu, przyznawana przez działaczy i członków dyskusyjnych klubów filmowych stowarzyszonych w Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych. Od 2007 roku nagrodę przyznaje specjalnie powoływane jury PFDKF.

KONKURS FUNDACJI LEGALNA KULTURA „Bycie fair to dobry sposób na bycie”
Fundacja LEGALNA KULTURA we współpracy z Festiwalem Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, ogłasza co roku konkurs na spot promujący uczciwe korzystanie z kultury jako jeden z fundamentów funkcjonowania w cyfrowym świecie. Pula nagród w konkursie jest następująca: I nagroda: 5.000 zł; II nagroda: 3.000 zł; III nagroda: 1.500 zł.

NAGRODA JURY MŁODYCH DLA NAJLEPSZEGO FILMU W KONKURSIE GŁÓWNYM
Statuetkę „Skrytykuj!” przyzna trzyosobowe Jury Młodych złożone z laureatów konkursu „Skrytykuj!” na recenzje i wideorecenzje, organizowanego przez Filmotekę Narodową - Instytut Audiowizualny.

ZŁOTY KANGUR
Nagroda australijskich dystrybutorów filmowych. Nagrodę stanowi statuetka Złotego Kangura oraz zaproszenie laureata do Australii.

ZŁOTY KLAKIER - NAGRODA RADIA GDAŃSK
Nagroda Radia Gdańsk, przyznawana reżyserowi najdłużej oklaskiwanego filmu prezentowanego w ramach Konkursu Głównego.

NAGRODA FESTIWALI I PRZEGLĄDÓW FILMU POLSKIEGO ZA GRANICĄ
Nagroda dla reżysera najlepszego filmu wybranego przez organizatorów festiwali i przeglądów filmu polskiego za granicą. Nagrodą jest okolicznościowa tablica oraz udział filmu i jego twórców w festiwalach polonijnych na całym świecie.

KRYSZTAŁOWA GWIAZDA ELLE
Nagroda dla twórcy lub twórczyni filmu, który najbardziej poruszył, zachwycił i zainspirował Redakcję. Za ważny temat, intensywną obecność, odwagę by tworzyć po swojemu. Za siłę kreacji i pasji.

NAGRODA ONETU – ODKRYCIE FESTIWALU POLSKICH FILMÓW FABULARNYCH
Trafi ona do twórcy jednego z prezentowanych filmów, który zrobi największe wrażenie na jury pod przewodnictwem Katarzyny Janowskiej, szefowej działu Kultura w Onecie.

NAGRODA OD MARKI DR IRENA ERIS
Dla Twórczyni lub Twórcy za najodważniejszą, najwrażliwszą i najpiękniej opowiedzianą historię.