Serwis Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji w Polityce prywatności.
ACCEPT

ORGANIZERS

ministerstwo.png PISF LOGO.png logo_SFP_+_nazwa_biale_tlo.jpg Marszalek_Wojewodztwa_Pomorskiego_poziom-prawa-2012-RGB-NIE DO DRUKU.png prezydent miasta gdyni.jpg

CO-ORGANIZERS

TVP_wsp.jpg LOGO2-IAM-CULTURE-2016-PL-ko-min.png NCK_logo-poziom_kolor-CMYK-min.jpg

HONORARY COMMITTEE

Piotr Gliński
Deputy Prime Minister, Minister of Culture and National Heritage

Jacek Bromski
President of the Polish Filmmakers Association

Mieczysław Struk
Governor of the Pomerania Province

Wojciech Szczurek
Mayor of the City of Gdynia

Jacek Kurski
President of Telewizja Polska SA

ORGANIZATIONAL COMMITTEE

Radosław Śmigulski
President of the Committee
Director of the Polish Film Institute

Paweł Lewandowski
Undersecretary of State
Ministry of Culture and National Heritage

Jacek Bromski
President of the Polish Filmmakers Association

Beata Jaworowska
Deputy Director of the Department of Culture at the Office of the Governor of the Pomerania Province in Gdańsk

Włodzimierz Grzechnik
President of the Culture Department at the Town Council of Gdynia

Jacek Kurski
President of Telewizja Polska S.A.

Agnieszka Odorowicz
Member of the Committee

Artur Adamski
Advisor of the President of the NBP

Krzysztof Olendzki
Director of the Adam Mickiewicz Institute

Rafał Wiśniewski

Director of National Centre For Culture

Wojciech Marczewski
Chairman of the Selection Board

Leszek Kopeć
Director of the Festival

THE PROGRAMME COUNCIL OF THE FESTIVAL

Wojciech Marczewski
Chairman of the Selection Board

Filip Bajon
Jarosław Barzan
Leszek Bodzak
Ewa Braun
Renata Czarnkowska-Listoś
Piotr Dumała
Jolanta Dylewska
Piotr Dzięcioł
Paweł Edelman
Michał Englert
Milenia Fiedler
Agnieszka Glińska
Robert Gliński
Arkadiusz Gołębiewski
Andrzej Haliński
Anna Jadowska
Andrzej Jakimowski
Jerzy Kapuściński
Maciej Karpiński
Dorota Kędzierzawska
Katarzyna Klimkiewicz
Jan Komasa

Joanna Kos-Krauze
Waldemar Krzystek
Agnieszka Kurzydło
Michał Kwieciński
Monika Lenczewska
Ryszard Lenczewski
Alessandro Leone
Wojciech Lepianka
Grzegorz Łoszewski
Joanna Macha
Juliusz Machulski
Paweł Maślona
Jan P. Matuszyński
Włodzimierz Niderhaus
Michał Oleszczyk
Łukasz Palkowski
Jan Pawlicki
Paweł Pawlikowski
Jacek Petrycki
Magdalena Piekorz
Maciej Pieprzyca
Elwira Pluta
Jan Purzycki
Ewa Puszczyńska
Krzysztof Rak
Arthur Reinhart
Michał Rosa
Adam Sikora
Jerzy Skolimowski
Agnieszka Smoczyńska
Katarzyna Sobańska
Piotr Sobociński Jr
Wojciech Staroń
Allan Starski
Maciej Strzembosz
Jarosław Szoda
Krzysztof Szpetmański
Małgorzata Szumowska
Arkadiusz Tomiak
Magnus von Horn
Tomasz Wasilewski
Rafał Wieczyński
Remigiusz Włast-Matuszak
Andrzej Wojciechowski
Anna Wydra
Janusz Zaorski
Jerzy Zieliński
Łukasz Żal


SELECTION BOARD

Jakub Czekaj

Leszek Dawid

Kinga Dębska - Przewodnicząca Zespołu

Jagna Janicka

Wojciech Staro


POMERANIAN FILM FOUNDATION IN GDYNIA - THE PRODUCER OF THE FESTIVAL

Leszek Kopeć
Board President

Mirosław Morzyk
Board Member
Deputy Director for Technical Issues

Włodzimierz Grzechnik
Board Member

Violetta Deptulska
Accounting


FESTIVAL OFFICE

Leszek Kopeć
Director of the Festival

Agata Kozierańska-Burda
Office Manager

Maciej Marcinkowski
Deputy Office Manager for Organizational and Technical Issues

Kinga Plichta
Festival Cinemas Manager

Agnieszka Siłkowska
Festival Office Secretary

Marta Drankiewicz, Alicja Kocik
Festival Management Office

Marta Chwastniewska-Jaworska, Izabela Szamałek
The Festival Programme

Ilona Czerwińska
The Main Competition Coordinator

Aleksandra Beer, Paulina Modła
The Main Competition Jury Secretaries

Maciej Dominiak
The Short Film Competition Co-ordinator

Simone Lipińska
The Short Film Competition Jury Secretary

Jakub Knera
Accompanying Events, Social Media

Izabela Bilicka-Naumowicz, Katarzyna Bobińska, Emilia Krzystowska, Kamila Przewoźniak, Joanna Śmiałek
Marketing

Magdalena Jacoń
Spokesperson

Dominika Grams, Grażyna Olejniczak, Marta Szamałek, Katarzyna Stasiełuk
Polish Guests Office

Monika Łuczyk, Joanna Łojewska

Film Crews Coordinators

Marta Ołów
Office Assistant

Agata Dzik, Karolina Guć
Foreign Guests Office

Patrycja Pankau, Marta Pyszyńska
Press Office

Marlena Gracz
Film Copies

Mateusz Adamiak, Agata Lewandowska
Logistics, Guest Transport

Sandra Czerwińska, Pamela Dzióbek
Volunteers Coordinators

Adam Kamiński, Emilia Kapłan, Patrycja Pankau, Kaja Szymańska
Catalogue and Webpage Editorial

Magdalena Górecka-Domżalska

Market Guide Translator, Translation and Interpreting Coordinator

Ewelina Ołdak-Lewińska
Market Guide Editor, Webpage Translations, Translation and Interpreting Coordinator

Małgorzata Rakowiec
Festival Newspaper Chief Editor

Jerzy Rados, Joanna Pultyn
Polish Film Festival Newsreel

Sławomir Pultyn, Łukasz Rękawek
Film Screenings

Marta Pyszyńska, Patryk Biliński
The Audience Award

Olga Gulińska
Book Presentations

Anna Lewandowska
Accrediation sale / invoices

Biuro Lauer, Emilia Krzystowska, Mateusz Konkel, Katarzyna Korona-Król, Aleksandra Loroff
Festival Reception

Łukasz Cichowski, Artur Dobrodziej, Damian Dorosz, Natalia Gadkowska, Paweł Gunia, Łukasz Kugaczewski, Michał Łobacz, Norbert Niewiadomski, Daniel Pelczarski, Wioleta Prajsnar, Łukasz Rękawek, Monika Rohde, Ewelina Solarz, Karolina Trzaskowska, Monika Witczak-Pieńkowska, Łukasz Zalewski
Screenings and Cinema Rooms Support