Serwis Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji w Polityce prywatności.
AKCEPTUJĘ
Sonia Bohosiewicz

Sonia Bohosiewicz

Aktorka, absolwentka PWST im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Na drugim roku studiów zadebiutowała na deskach Starego Teatru, w którym występowała do 2006 roku. W latach 2005-2007 występowała w krakowskim Teatrze Słowackiego.

Do filmu weszła przebojem, brawurową rolą Hanki B. w "Rezerwacie" (2007) Łukasza Palkowskiego. Dostała za nią Orła - Polską Nagrodę Filmową jako Odkrycie Roku, Nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego, Nagrodę za debiut aktorski w Koszalinie i za rolę drugoplanową w Gdyni.

Ważniejsze role filmowe zagrała u Xawerego Żuławskiego ("Wojna polsko-ruska"), Marcina Krzyształowicza ("Obława"), Janusza Zaorskiego ("Syberiada polska"), Grzegorza Jankowskiego ("Polskie gówno"), Jerzego Stuhra ("Obywatel"). Pojawiła się też w wyrazistych rolach drugoplanowych w "Fotografie" Krzystka i "Bogach" Palkowskiego.

Grywa w spektaklach Teatru Telewizji i słuchowiskach radiowych (nagroda na Dwóch Teatrach w Sopocie za "Ich czworo"). W 2014 dostała Różę "Gali" za rolę w monodramie "Chodź ze mną do łóżka" w reż. Adama Sajnuka.