Serwis Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji w Polityce prywatności.
AKCEPTUJĘ
Robert Gliński

Robert Gliński

Ur. 1952. Scenarzysta i reżyser. Absolwent Wydziału Architektury PW i Wydziału Reżyserii łódzkiej szkoły filmowej. Zaczynał jako reżyser filmów dokumentalnych. W 1983 napisał scenariusz i wyreżyserował "Niedzielne igraszki". Zatrzymany przez cenzurę film dopiero po czterech latach został dopuszczony do rozpowszechniania w kinach, zdobywając uznanie krytyki i publiczności.
Reżyseruje również w warszawskich teatrach i w Teatrze Telewizji. W latach 1989-91 członek Komitetu Kinematografii.

Filmografia fabularna:
1983: Niedzielne igraszki (Nagroda Publiczności na Konfrontacjach Filmowych "Młodzi za i przed kamerą" Białystok '84; Wawrzyn '86, nagroda tygodnika "Radar"; Nagroda Dziennikarzy na FPFF Gdynia '87; Nagroda FIPRESCI, Dukat Filmowy, Międzynarodowa Katolicka Nagroda Filmowa na MFF Mannheim '87; Nagroda za debiut na KSF Młodzi i Film Koszalin '87; Grand Prix na przeglądzie Młode Kino Polskie Gdańsk '87); 1985: Rośliny trujące; 1988: Łabędzi śpiew (nagroda za reżyserię na FPFF Gdynia '88; Nagroda Przewodniczącego Komitetu Kinematografii '89); 1990: Superwizja; 1992: Wszystko, co najważniejsze (Grand Prix Złote Lwy oraz Nagroda Dziennikarzy na FPFF Gdynia '92; Brązowa Statuetka Leliwity - Nagroda Główna Tarnów '94; Nagroda Pokojowa na Festiwalu Kina Środkowo-Wschodniej Europy Triest '94); 1996: Matka swojej matki; 1997: Kochaj i rób, co chcesz; 2000: Izabela; 2001: Cześć, Tereska (Grand Prix Złote Lwy, Nagroda Dziennikarzy, Nagroda Publiczności na FPFF Gdynia; Nagroda im. K. Kieślowskiego na FF Denver; Nagroda Publiczności Lato Filmowe Kazimierz Dolny; Nagroda Specjalna na MFF Karlowe Wary; Paszport "Polityki"; Orzeł - Polska Nagroda Filmowa w kategorii najlepsza reżyseria i najlepszy scenariusz za rok 2001; Maszkaron - nagroda publiczności Tarnów '02; Nagroda im. Juliusza Burskiego na LLF Łagów '02; Nagroda za reżyserię na MFF Setubal '02; Złoty Jańcio na Przeglądzie Filmowym Prowincjonalia Słupca '02; Nagroda Ministra Kultury i Sztuki za rok 2001).