Serwis Festiwalu Filmowego w Gdyni wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji w Polityce prywatności.

Akceptuję
politykę prywatności
2011
Linia
Linia
Ekranizacja powieści Jerzego Wawrzaka, wyróżnionej w 1973 r. Nagrodą Ministra Kultury i Sztuki. Akcja filmu toczy się w powiatowym miasteczku, gdzie jego bohater - młody dziennikarz partyjny - przez swą bezkompromisowość popada w konflikt ze środowiskiem, przeżywając zarazem na skutek nie oczekiwanych komplikacji uczuciowych - głębokie rozterki moralne. "Adresuję ten film do tych wszystkich młodych ludzi - wyznał reżyser - którzy mają możliwość uczestnictwa w życiu społecznym na miarę swoich potrzeb, a mają odwagę robić to wbrew biurokracji, wbrew zastanym jakimkolwiek układom (...). Jest to klasyczny temat o Polsce powiatowej. Wszystko ma tu wymiar podstawowej i dynamicznej perspektywy, którą uważam za najważniejszą (...). To co się dzieje w powiecie, stanowi płaszczyznę, na której rozstrzygają się sprawy całego kraju. Mechanizmy na tym szczeblu są żywe i autentyczne. Władza jest rzeczą konkretną i wszystkie jej konsekwencje są prawdziwe, empiryczne i ostateczne...".
Reżyseria: Kazimierz Kutz
scenariusz: Kazimierz Kutz, Jerzy Wawrzyniak
zdjęcia: Krzysztof Winiewicz
muzyka: Wojciech Kilar
obsada: Czesław Jaroszyński(Michał Gorczyn), Teresa Lipowska(Elżbieta Gorczynowa), Stanisław Igar(Juzala, szef kontroli), Juliusz Jabczyński(ojciec Katarzyny), Leonard Pietraszak(red. Walicki)
kierownik produkcji: Wojciech Karmoliński
produkcja: PRF "Zespoły Filmowe" - Zespół "Silesia"