Serwis Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji w Polityce prywatności.
AKCEPTUJĘ

Nie żyje Zofia Czerwińska

Nie żyje Zofia Czerwińska
Ze smutkiem przyjęliśmy wiadomość o odejściu wielkiej Przyjaciółki Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, znakomitej aktorki filmowej, telewizyjnej i teatralnej, uwielbianej za role komediowe, Zofii Czerwińskiej. Artystka zmarła 13 marca 2019 roku w Warszawie, kilka dni przed swoimi 86. urodzinami.

Aktorka znana między innymi z filmów Stanisława Barei i serialu „Czterdziestolatek”, dama Srebrnego Medalu „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”, urodziła się 19 marca 1933 roku w Poznaniu. Była absolwentką V Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku Oliwie. Ukończyła Wydział Aktorski PWST w Krakowie. Na dużym ekranie zadebiutowała w „Pokoleniu” Andrzeja Wajdy, grając barmankę. Cztery lata później wystąpiła również w „Popiele i diamencie”, również w roli barmanki.

Zofia Czerwińska zagrała łącznie około 150 ról i epizodów w produkcjach kinowych i telewizyjnych. Wystąpiła między innymi w „Eroice” Andrzeja Munka, „Dwóch żebrach Adama” i „Mniejszym złu” Janusza Morgensterna, „Rejsie” Marka Piwowskiego, „Nie lubię poniedziałku” Tadeusza Chmielewskiego, „Poszukiwanym poszukiwanej” i „Misiu” Stanisława Barei, „Lalce” Ryszarda Bera, „Rajskiej jabłoni” Barbary Sass, „Och, Karol” Romana Załuskiego, „Strasznym śnie Dzidziusia Górkiewicza” Kazimierza Kutza, „Złocie dezerterów” Janusza Majewskiego, „Golemie” i „Ubu Królu” Piotra Szulkina, „Pianiście” Romana Polańskiego, „Wojnie żeńsko-męskiej” Łukasza Palkowskiego.

Zofia Czerwińska wykreowała niezapomniane komediowe postaci w takich popularnych serialach jak „Czterdziestolatek” i „Czterdziestolatek 20 lat później”, „Alternatywy 4”, „Tygrysy Europy”, „Dom niespokojnej starości” i „Świat według Kiepskich”.

Była stałą bywalczynią Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. – Jest grupa twórców polskiego kina, o których myśli się, że „w Gdyni są od zawsze”. Należała do nich pani Zofia, która stała się wręcz ikoną Festiwalu. Zawsze uśmiechnięta, towarzyska, z nieodłącznym pieskiem, przyjeżdżała do nas regularnie. Była żywotnie zainteresowana wszystkim, co dzieje się w polskim kinie. Chętnie oglądała najnowsze produkcje, ale też uczestniczyła w spotkaniach jubileuszowych i wspomnieniowych, będąc nieocenionym źródłem anegdot i opowieści z planów filmowych. Będzie nam pani Zofii bardzo w Gdyni brakować… – mówi Leszek Kopeć, Dyrektor FPFF.

Zofia Czerwińska grała również w Teatrze Telewizji, a jako jedną ze swoich ulubionych wspominała rolę Ciotki Bożeny w spektaklu „Bożena” w reżyserii Andrzeja Barańskiego (1995). W jej dorobku znalazło się ponad 40 ról scenicznych. Była związana z Teatrem Polskim w Bielsku-Białej (1957-58), Teatrem Wybrzeże w Gdańsku (1958-60), Teatrem im. Stefana Jaracza w Olsztynie (1960-61), Stołeczną Estradą (1976-79) i Teatrem Syrena (od 1979 roku). Przez wiele lat występowała na estradzie, w monologach i w skeczach kabaretowych.

Aktorkę uhonorowano Kryształowym Granatem dla najlepszej aktorki komediowej na VII Festiwalu Filmów Komediowych w Lubomierzu w 2003 roku, a pięć lat później odznaczono Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”. Zofia Czerwińska była działaczką społeczną i działaczką na rzecz praw zwierząt. Niemal do końca życia angażowała się w kampanie społeczne.Fot. Krzysztof Mystkowski / KFP. Zdjęcie wykonano podczas 37. FPFF