Serwis Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji w Polityce prywatności.
AKCEPTUJĘ

Nie żyje Kazimierz Kutz

Nie żyje Kazimierz Kutz
Ze smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci reżysera filmowego, teatralnego i telewizyjnego, Kazimierza Kutza. Wybitny twórca polskiego kina, członek założyciel Stowarzyszenia Filmowców Polskich, był również politykiem i osobowością życia publicznego, przez wiele lat posłem i senatorem. Dwukrotnie zdobywał najważniejszą nagrodę Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych dla najlepszego filmu.

Kazimierz Kutz urodził się 16 lutego 1929 roku w Szopienicach i całe życie był związany z Górnym Śląskiem, a jego mała ojczyzna była dla niego silną inspiracją w pracy reżyserskiej. Pierwsze kroki w zawodzie stawiał w 1955 roku jako asystent Andrzeja Wajdy przy pracy nad „Pokoleniem”. Był już wówczas absolwentem PWST w Łodzi. Jego samodzielnym debiutem reżyserskim był w 1959 film „Krzyż walecznych”, po którym zrealizował obrazy: „Nikt nie woła”, „Ludzie z pociągu” według opowiadania Mariana Brandysa, parareporterski „Ktokolwiek wie…” oraz komedia „Upał”, nad którą pracował wraz z twórcami Kabaretu Starszych Panów.

Wśród jego najważniejszych artystycznych dokonań jest filmowa trylogia śląska: „Sól ziemi czarnej” (1969), „Perła w koronie” (1971) i „Paciorki jednego różańca” (1979). Za ten ostatni film Kazimierz Kutz otrzymał w 1980 roku Grand Prix 7. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Po raz drugi triumfował na Festiwalu podczas jego 19. edycji w 1994 roku, kiedy Złotymi Lwami nagrodzono film „Zawrócony”. 

Kazimierz Kutz był również reżyserem teatralnym. Wyreżyserował m. in. „Śmierć gubernatora” L. Kruczkowskiego w Teatrze Rozmaitości we Wrocławiu, „Koncert” H. Bahra w Teatrze Klasycznym w Warszawie, „Przedstawienie Hamleta we wsi Głucha Dolna” I. Bresana w Teatrze na Woli w Warszawie, „Kopciucha” J. Głowackiego w Teatrze Powszechnym w Warszawie, „Dwoje na huśtawce” W. Gibsona w Scenie na Piętrze w Poznaniu. Dla Teatru Telewizji zrealizował m. in. „Sceny z życia Molly Golighly” wg „Śniadania u Tiffany'ego” T. Capote, „Opowieści Hollywoodu” C. Hamptona, „Kolację na cztery ręce” P. Barza.

W latach 1972-76 kierował Zespołem Filmowym „Silesia”. Następnie w latach 1984-87 był zastępcą kierownika artystycznego zespołu filmowego „Kadr”. Wykładał na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego oraz na Wydziale Reżyserii PWST w Krakowie.

W latach 1997-2007 oraz ponownie w latach 2011-2015 był senatorem RP. W kadencji 2001-05 pełnił funkcję wicemarszałka Senatu. W latach 2007-2011 był posłem na Sejm RP.

Reżyser zmarł 18 grudnia 2018 roku. W lutym skończyłby 90 lat.Fot. Maciej Kosycarz. Zdjęcie wykonano podczas 32. edycji Festiwalu w Gdyni w 2012 roku.