Środa, 20 września. Trzeci dzień 42. FPFF

Środa, 20 września. Trzeci dzień 42. FPFF

Trzeciego dnia 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni startują pokazy w Konkursie Filmów Krótkometrażowych. Widzowie zobaczą w nim 26 filmów, ułożonych w sześciu blokach projekcyjnych. Wszystkie środowe pokazy w tym Konkursie odbywają się na Scenie Nowej Teatru Muzycznego.

W Konkursie Głównym w środę festiwalową premierę mają filmy: „Zgoda” w reżyserii Macieja Sobieszczańskiego, „Ptaki śpiewają w Kigali” w reżyserii Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauze, a także „Reakcja łańcuchowa” w reżyserii Jakuba Pączka. Pokaz prasowy będzie miał również najnowszy film w reżyserii Juliusza Machulskiego „Volta”. Po każdym pokazie prasowym zapraszamy na konferencję prasową z udziałem twórców. Wszystkie pokazy prasowe odbywają się w sali Warszawa na pierwszym piętrze Gdyńskiego Centrum Filmowego.

Przypominamy, że posiadacze akredytacji medialnych mogą rezerwować miejsca na pokazy prasowe z 12-godzinnym wyprzedzeniem w stosunku do pozostałych uczestników Festiwalu. Zatem w środę o 20.30 będą mogli zarezerwować miejsca na piątek.

In Memoriam

W ramach Pokazów Specjalnych In Memoriam w środę pokażemy filmy: „Pora umierać” w reżyserii Doroty Kędzierzawskiej z niezwykłą, wielokrotnie nagradzaną kreacją Danuty Szaflarskiej, „Pokuszenie” w reżyserii Barbary Sass, z debiutującą na dużym ekranie Magdaleną Cielecką oraz dokument pt. „Andrzej Wajda. Moje Inspiracje” w reżyserii Andrzeja Wajdy i Marka Brodzkiego.

W sekcji Czysta Klasyka – In Memoriam polecamy pokaz odnowionych cyfrowo filmów: „Szpital przemienienia” w reżyserii Edwarda Żebrowskiego oraz „Popiół i diament” w reżyserii Andrzeja Wajdy.

Polonica

Kolejne filmy prezentowane podczas Festiwalu w sekcji Polonica, obejmującej międzynarodowe produkcje filmowe powstałe ze znaczącym udziałem polskich twórców, to „Zwierzęta” w reżyserii Grega Zglińskiego oraz „Butterfly Kisses” w reżyserii Rafała Kapelińskiego.

Filmy z Gdyni

W środę można zobaczyć również Filmy z Gdyni, a w ramach tej sekcji prezentujemy w tym roku „Pana Rudnickiego i samochody” w reżyserii Andrzeja Mańkowskiego, „Face-off” w reżyserii Łukasza Ostalskiego, „Kucyka” w reżyserii Macieja Barczewskiego oraz dokument „To jest kino” w reżyserii Marcina Kossowskiego. Pokaz odbędzie się w sali Morskie Oko Gdyńskiego Centrum Filmowego o godzinie 13.30. Po seansie zapraszamy na spotkanie z twórcami.

KFF na fali

O godzinie 14.30 w sali numer 3 w Multikinie pokazany zostanie pierwszy film z sekcji „KFF na fali”, wyróżniony na tegorocznym Krakowskim Festiwalu Filmowym dokument „Beksińscy. Album wideofoniczny” Marcina Borchardta. Po pokazie zapraszamy na spotkanie z reżyserem.

Pokazy specjalne

W ramach pokazów specjalnych zapraszamy na film „Lato 1993” w reżyserii Carli Simon, jurorki Konkursu Filmów Krótkometrażowych. Projekcja rozpocznie się o godzinie 19.30 w sali nr 3 w Multikinie, a po seansie odbędzie się spotkanie z reżyserką.

Plener filmowy

Humor Stanisława Barei towarzyszy w tym roku wieczorom na Placu Grunwaldzkim. O godzinie 20.30 w środę rozpocznie się pokaz plenerowy kultowej komedii „Poszukiwany, poszukiwana”, z Wojciechem Pokorą w roli głównej. Serdecznie zapraszamy!

Konferencja prasowa Narodowego Centrum Kultury Filmowej w Łodzi

Największa wystawa o historii kina polskiego powstanie w Łodzi. To pierwszy tak duży projekt wystawienniczy dotyczący filmu polskiego i jedna z największych inwestycji kulturalnych w Polsce w ostatnich latach. Jej założenia, plany rozwoju i harmonogram działań na najbliższe dwa lata przedstawią władze Narodowego Centrum Kultury Filmowej w Łodzi. Konferencja prasowa NCKF w Łodzi rozpocznie się o godzinie 10.00 w Sali Goplana Gdyńskiego Centrum Filmowego.

Akademia Nowych Technologii Filmowych PKO Banku Polskiego i Gdynia Insustry

W Teatrze Muzycznym na Scenie Kameralnej w środę odbędą się dwa spotkania w ramach Akademii: „Capital 24 – trendy, które zmieniają kino” o godzinie 10.00 i „StoryCode WAW on tour – kino 360” o godzinie 15.00.

W tym samym miejscu, o godzinie 12.30, rozpocznie się pierwszy panel dyskusyjny w ramach Gdynia Industry: „Kino dla Młodego Widza”, a o godzinie 17.30 spotkanie z członkami zarządu Federacji Scenarzystów Europejskich pod hasłem „Ktoś to napisał!”.

Nagrody Polskiego Towarzystwa Badań nad Filmem i Mediami

Nagrody za Najlepszą Książkę Roku i Debiut Roku przyzna dzisiaj Polskie Towarzystwo Badań nad Filmem i Mediami. Uroczystość rozdania nagród w Konkursie na Najlepszą Książkę Roku związaną z badaniami filmo- lub medioznawczym odbędzie się o godzinie 14.30 w Galerii/Księgarni Gdyńskiego Centrum Filmowego. W pierwszej edycji Konkursu nagrodzono „Modernistki o kinie. Kobiety w polskiej krytyce i publicystyce filmowej 1918-1939” Małgorzaty Radkiewicz. W kategorii Debiut Roku zwyciężyła książka Tomasza Łysaka „Od kroniki do filmu posttraumatycznego. Filmy dokumentalne o Zagładzie”.

Książki na Festiwalu

W Galerii Gdyńskiego Centrum Filmowego w środę można się spotkać z autorami dwóch książek o tematyce filmowej. O godzinie 15.00, w spotkaniu prowadzonym przez Tomasza Brzozowskiego wezmą udział redaktor tomu „Faraon, poetyka filmu”, Seweryn Kuśmierczyk, a także współautorzy: Agnieszka Korycka, Robert Birkholc, Jacek Pająk, Paweł Stroiński. Gościem specjalnym będzie Ryszard Ronczewski, aktor z obsady „Faraona”. O godzinie 17.00 z Dorotą Karaś, autorką książki „Cybulski. Podwójne salto”, porozmawia Magda Sendecka.

Kronika 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych

Młodzi adepci sztuki filmowej – Stanisław Horodecki z Gdyńskiej Szkoły Filmowej, Karol Pałka ze Szkoły Wajdy i Piotr Bieliński z Wydziału Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego na Uniwersytecie Śląskim – zrealizują trzy krótkie filmy dokumentujące przebieg 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Studenci pod opieką znakomitych profesorów, Jacka Bławuta i Andrzeja Fidyka, pokazują Festiwal zupełnie inaczej niż wszystkie relacjonujące go media.

Projekcje kolejnych odcinków Kroniki Festiwalowej odbywają się w środę 20 września, czwartek 21 września i piątek 22 września, tuż przed ostatnim wieczornym pokazem filmu konkursowego w Teatrze Muzycznym w Gdyni oraz przed wybranymi projekcjami w Gdyńskim Centrum Filmowym. Autorem projektu, realizowanego od dwunastu lat, jest Jerzy Rados. Partnerem Kroniki 42. FPFF jest Miasto Gdynia.

Jak oni grają? Warsztaty aktorskie Małgorzaty Potockiej

Co jest istotą aktorskiej charyzmy? Gdzie tkwi filmowa magia wielkich ról aktorskich? Już po raz drugi podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych na te pytania postara się odpowiedzieć aktorka Małgorzata Potocka wraz z uczestnikami trzydniowych warsztatów aktorskich. Każde spotkanie rozpocznie projekcja polskiego filmu, po którym zaplanowano dynamiczną analizę gry aktorskiej w zaprezentowanym dziele, środków filmowego wyrazu i sposobu, w jaki budowana jest postać filmowa. Zaprezentowane zostaną filmy: Wszystko na sprzedaż” w reżyserii Andrzeja Wajdy, Kobieta samotna” w reżyserii Agnieszki Holland oraz Za ścianą” w reżyserii Krzysztofa Zanussiego. Warsztaty odbywają się od środy do piątku w sali Morskie Oko Gdyńskiego Centrum Filmowego. Początek o godzinie 10.00.

Audiomovie – prezentacja

Kino dostępne dla wszystkich? Dla osób niewidomych? Niedosłyszących? Dla tych, którzy chcieliby na seansie z napisami słuchać dubbingu? Albo wersji lektorskiej? Wszystko to jest możliwe dzięki aplikacji AudioMovie. Prezentacja tego rozwiązania odbędzie się w środę, 20 września, o godzinie 16.30 w Sali Morskie Oko Gdyńskiego Centrum Filmowego. Wystarczy zabrać z sobą telefon i słuchawki. Od środy do piątku stoisko AudioMovie dostępne jest także w Teatrze Muzycznym.

Sponsorami głównymi 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych są PKO Bank Polski i PKN Orlen. Organizatorzy: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Marszałek Województwa Pomorskiego, Prezydent Miasta Gdyni. Współorganizatorzy: Telewizja Polska SA, HBO Polska, Instytut Adama Mickiewicza, Ministerstwo Rozwoju.